Ski Fashion

Moda narciarska

Moda na stoku

Na których stokach kas jest obowiązkowy?

Jedziesz na narty i zastanawiasz się, w których krajach kask na stoku jest obowiązkowy? Właśnie tutaj chcemy odpowiedzieć Ci na to pytanie. Oprócz tego, dowiesz się dlaczego zawsze warto w nim jeździć.

Obostrzenia wiekowe

Na stokach jazda w kasku jest obowiązkowa tylko do pewnego wieku, później możemy jeździć bez niego już na własne ryzyko. Granica wieku jest ruchoma, zależy to od kraju, do którego się wybieramy.

Kask na nartach w Polsce

Kask na stokach w naszym kraju jest obowiązkowy dla osób, które jeszcze nie ukończyły 16 roku życia.

Kask na nartach w Austrii, Słowacji, Słowenii, Chorwacji

W tych krajach kask jest obowiązkowy dla osób, które nie ukończyły 15 roku życia.

Kask na nartach we Włoszech

Tutaj poruszanie się po stokach w kasku obowiązuje dzieci do 14 roku życia. Jeżeli dziecko nie ma założonego kasku, wtedy rodzice mogą zapłacić nawet 200 Euro mandatu.

Kask w Niemczech, Czechach, Francji i Szwajcarii

Tutaj przepisy nie mówią nic o obowiązkowej jeździe w kasku. Niektóre stoki wprowadziły własne obostrzenia dotyczące jazdy na nartach w kasku. Dlatego zanim wjedziemy na stok, najpierw zapoznajmy się z wewnętrznymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Źródło: pixabay.com

Dlaczego warto jeździć w kasku?

Polski GOPR zaleca wszystkim narciarzom i snowboardzistom jazdę w zapiętym kasku bez względu na wiek. Kask chroni głowę przed groźnymi w skutkach obrażeniami. W niektórych momentach kask może uratować życie. Pamiętajmy o tym, że o uraz głowy na stoku nie trudno. Nawet niegroźnie wyglądający upadek, może źle się skończyć dla osoby bez kasku. Urazy głowy zagrażają życiu. To nie żart, dlatego zawsze warto mieć na głowie zapięty kask.

Co więcej, kask chroni głowę przed zimnem, a jednocześnie ma specjalne otwory umożliwiające odpowiednią wentylację. Teraz mamy tak duży wybór kasków pod względem wyglądu, budowy i funkcjonalności, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Zawsze zakładajmy kask na stoku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *