Ski Fashion

Moda narciarska

Alpy latem

Co zabrać w góry na długie, piesze wędrówki.

Wybierając się w góry nigdy nie wiesz co spotka Cię na szlaku. Wychodząc w góry może być piękne bezchmurne niebo, a po półgodziny marszu nagle zbierają się chmury i zaczyna lać. Znacie to? No właśnie, dlatego na górskie wycieczki trzeba się dokładnie przygotować.

Po pierwsze, musisz dobrze zapoznać się ze szlakiem, przed wyjściem w góry najlepiej dokładnie przestudiować mapę. Oczywiście trzeba ją ze sobą zabrać na wyprawę. Jest ona niezbędna. Jeżeli pierwszy raz wybieracie się w góry, nie zapomnijcie zatrudnić przewodnika, który poprowadzi was po górskich ścieżkach i udzieli wielu wskazówek, które z pewnością przydadzą się w kolejnych wyprawach.

wędrowniczek

   Na wyposażeniu każdego turysty górskiego musi być:

  • Telefon komórkowy a zapisanym numerem telefonicznym do GOPR
  • Odpowiedni prowiant, dodający energii na całym szlaku. Nie można zapomnieć o kanapkach i wodzie! Przydadzą się również owoce, czy słodycze czekoladowe typu batoniki
  • Apteczka
  • Zapałki i latarka

   Jak zorganizować wyjście w góry:

Przed wyjściem na szlak trzeba sprawdzić pogodę na najbliższe parę godzin, najbliższe schroniska turystyczne, w których zregenerujemy siły i odpoczniemy, sprawdzić przybliżony czas marszu, gdzie są miejsca przydatne w czasie załamania pogody i jakie są krótsze drogi powrotne z których warto skorzystać gdy dopadnie nas zmęczenie lub pogorszy się samopoczucie.

piesze wycieczki

   Przygotowanie odpowiedniej odzieży:

Jest niezwykle ważne. Ubiór powinien być komfortowy i bezpieczny. Na szlak nigdy nie wybieramy się w klapkach, japonkach, luźnych butach czy szpilkach. W górach pogoda szybko się zmienia i dosłownie w moment słońce może zajść za chmurami i zaczyna się ulewa. Idąc w góry najlepiej wziąć ze sobą ciepłą bluzę, płaszcz nieprzemakalny, kurtkę no i oczywiście jakieś nakrycie głowy.

Bardzo ważnym elementem są również buty. Powinny sięgać za kostkę aby stabilizowały nogę oraz powinny mieć antypoślizgową podeszwę. Oczywiście na szlak zakładamy rozchodzone buty, które nie spowodują otarć czy innych urazów stopy.

   Przed wyjściem w góry musimy kogoś poinformować o wyjściu w góry, choćby nawet recepcjonistę. Trzeba pamiętać o tym by nie przeceniać swoich sił i umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *